Полазно


WordPress је бесплатан систем за управљање садржајима(CMS), Који омогућава корисницма израду промењивих-(динамичких)веб сајтова, блогова.
При чему је омогућено тренутно прилагођавање садржаја страница, управљање веб локацијом из својих
позадинских CMS-ова и компоненти.
У овом туторијалу видећете основе рада и подешавања, али и објашњење неких основних ПХП функција, што
ће вам омогућити како подешавање основног изгледа, али и могућности израде сопствених изгледа веб страница.

Шта вам је потребно

Да би сте могло да урадите наведено потребно би вам било основно знање HTML и CSS, да би сте направили своје ремег дело, небитно да ли је то веб сајт или блог, који ће те накрају овог туторија направити потпуно сами.
Тако, да ћу овим туторијалом прво објаснити оно што имате у Ворд пресу, док у делу који се односи на Функције биће објашњено и делимично програмирање - то јест основно објашњење израде теме страница Помоћу неког шаблона и направити основну тему.

Мала напомена

Оно што ће те запазитр у раду са Ворд пресом је да постоји начин којим израђујете потребно у режиму где једноставно постављате потребне елементе тако што их узимате са једне стране и постављате онамо где вам је то потребно. То је режим који се назива визуални или видљиви режима рада, који ће бити приказан у првом делу овог туторијала.
Други начин који ће бити објашњен мало касније захтеваће знања из програмирања у области ПХП-а, где ће бити објашњене функције које су основне и које користи ворд прес, како би на страницама омогућaвао израду посебаних изгледа или тема. Неке од тих функција у свом раду употребљавају два , а у неким случајевима и више параметара. Тако, да је потребно и прочитати и на официјелном сајту Ворд преса о њима.
WordPress.org
Јер је то ипак доста обимно за овај туторијал.

Надам се ћете ме разумети.


Следећи

Кратки преглед


WordPress слободан за употребу, јер са њиме можемо да управљамо системом садржаја (CMS), при чему нам је допуштена слобода да имамо избор израде статичних динамичних и страница, класичних веб сајтова, преко блогова и е-комерц веб сајтова.

Шта је то управљање системом садржаја (CMS)?

Систем управљања садржајем(CMS) је оно што омогућава сталну промену садржаја веб страница прутем промене података који се углавном налазе у базама података. Значи: текстови и текстуални документи чувају се у базама података, док се слике и други садржаји постављају на сервер, а подаци о њиховом називу и месту где се они налазе смештају се у табелама база података. Тако да те податке само позивом очитавамо где нам је то потребно.

WordPress је направљен 27ог маја, 2003 од стране Matt Mullenweg и Mike Little. Док октобра 2009. WordPress је постао слободан за употребу.

Будућност

Предности

Ограничења


Предходни Следећи

Системски захтеви WordPress-а


Преузимање WordPress

Кликом на линк Преузимање Ворд преса, можете преузети Ворд преес −

Израда базе података

Чаробњак за покретање инсталције

У следећих неколико корака обавићемо инсталацију ворд преса на вашем локалном рачунару

Корак (1) − Распаковати WordPress инсталацију у предходно направљен фолдер на вашем веб серверу или локланом хосту.

Корак (2) − Покренути бровзер и у њему потрежити адресу локалхоста 127.0.0.1, и ту пронаћи фолдер где је инсталисан localhost/< ваш_wordpress_фолдер >.

Изаберите одговарајући говор WordPress и кликнитена дугме Continue.

Корак (3) − У овом кораку можете погледати потребне информације за базу података пре наставка инсталације програма WordPress.

Кликните на дугме Let's go!

Корак (4) − Овде морате да унесете информације о MySQL база података као што је описано на следећем екрану.

Након уноса потребних информација кликнути на Submit дугме.

Корак (5) − WordPress проверава поставке базе података и даје вам екран за потврду као што је приказано на следећој слици.

Кликнути на дугме Run the install

Корак (6) − Унети администраторске информације

Које садрже следећа поља −

Након попуњавања поља, кликнути на Install WordPress дугме.

Корак (7) − Након успешне инсталације, добићете екрана о успеху који се види на следећем екрану.

Можете погледати детаљно корисничко име и лозинку WordPress.

Кликните на Log In дугме.

Корак (8) − Након што кликнете на логин, добићете Ворд Прес Админ Панел као што је приказано на следећем екрану.

Унесите корисничко име и лозинку које сте поменули током инсталације као што је приказано у кораку 6 и кликните на Log In дугме.


Предходни Следећи

Администрација


Ворд Прес Административна табла је први екран који ће се видети када се пријавите у области администрације вашег блога које ће приказати преглед веб сајта. То је скуп гаџета који пружају информације и дају преглед шта се дешава са вашим блогом. Можете брзо прилагодити своје потребе линкови као што је писање брзог нацрта, одговарање на најновије коментаре, итд.

Административна табла се може категоризирати као што је приказано на сљедећем снимку. Сваки од ових Категорије су разматране у следећим одељцима−

Мени Административне табле

WordPress састоји се од избора могућности, као што су: постови, медија, странице, коментари подешавање изгледа будућих тема, додаци, кориснички део, алати и постављења који се налазе са леве стране екранског приказа.

Подешавање екрана

Контролна табла садржи различите типове виџета који се могу приказати или сакрити неколико екрана. Он садржи поља за потврду да би се приказале или сакриле опције екрана и такође омогућила да прилагодимо одељке на администраторском екрану.

Добродошли

Укључује подешавања вашег сајта кликом на дугме које омогућава прилагођавање ваше Ворд Прес теме. Централна колона даје неке од корисничкх веза као што је креирање поста на блогу, креирање странице и приказ предњег дела ваше веб локације. Последња колона садржи везе на видгете, изборнике, поставке везане за коментаре и такођер линк на Први корак са WordPress страницу WordPress кодекса.

Брза скица

Брза скица је мали пост едитор који омогућава писање, чување и објављивање поста са контролне табле администратора. Укључује наслов нацрта, неке белешке о нацрту и сачувајте га као нацрт.

WordPress новости

WordPress новости видгет приказује најновија обавештења као што је најновије верзије софтвера, ажурирања, упозорења, новости у вези софтвера итд.., са службеног ВордПрес блога.

Активности

Активности видгет садржи најновије коментаре на вашем блогу, број постова и недавно објављених постова. Омогућава вам да одобрите, одбаците, одговорите, уредите или избришите коментар. Такође вам омогућава да преместите коментар у спам.

На први поглед

Овај део даје преглед постова вашег блога, броја објављених постова и страница, и број коментара. Када кликнете на ове везе, бићете одведени одговарајући екран. Односно, приказује тренутну верзију програма ВордПрес са тренутно покренутом темом на сајту.


Предходни Следећи

Општа подешавања


У овом делу обрадићемо Општа подешавања у WordPress-у. WordPress (general setting) их употребљава за постављање основне конфигурације вашег будућег сајта.На екрану за администрацију подешавања, то је екран подразумеване поставке.

Ниже су приказани кораци који омогућавају општа подешавања −

Корак 1 − Кликом на Settings → General у опцијама WordPress-а.

Корак 2 − Ова постављења биће као на слици испод .

У наставку се налазе детаљи о пољима на страници општих поставки.

Корак 3 −Након завршетка уноса у ова поља кликните на дугме Save Changes Како би сте сачували унете информације


Предходни Следећи

Уписна постављења


Поставке писања контролишу искуство писања и нуде опције за подешавања ВордПрес сијта. Ова подешавања контролишу функције у додавању и уређивање постова, страница и врста постова, као и опционих функција као што је Ремоте Издаваштво, Пошта путем е-поште и услуге ажурирања.

Следећим корацима можете извршити подешавања −

Корак (1) − Промене ових постављења извршићете ако изаберете Settings → Writing могућност.

Корак (2) − Writing Setting страница приказаће следеће.

У наставку су наведени подаци о пољима на страници.

Корак (3) − После попуњавања потребних поља кликните на Save Changes дугме , да би сачували постављења.


Предходни Следећи

Reading Setting - Постављења читања


У овом делу позабавићемо се могћношћу постављењаReading Settings у WordPress-у. Reading Setting се употребљавају за постављање релативног садржаја front page. Можете поставити број поста који ће бити приказан на главној страници.

Следећим корацима приступићемо овом подешавању - reading settings −

Корак (1) − Кликните на Settings → Reading могућност у WordPress-у.

Корак (2) − Изглед Reading Settings странице приказан је на слици испод

Овим делом постављења можемо одредити на пример ,која ће бити страница почетна и која ће бити за приказ блогова. Што се чини ако се кликне на радио дугме
A static page (select below) . Reading settings има следеће могућности за промене постављења

Корак (3) − Након попуњавања информација, кликните на Save Changes дугме , да би сачували информације за Reading Setting.


Предходни Следећи

Settings - Discussion Подешавања


У овом делу позабавићемо се подешавањима Расправа -Discussion settings у WordPress-у. WordPress расправа или раѕмена материјала између Блогера и посетиоца, може бити одређена њиховом узајамношћу кроз допуштења Руковаоца простором (админ-а). Овај део уређује се путем уређења поменуте размене путем пост/страница где иначе се она и дешава између свих корисника

Приступ овим подешавањима се одређује у слећих неколико корака −

Корак (1) − Прво ћемо изабрати кликом на Settings → Discussion у менију WordPress-а. Где ће бити прриказ као на слици испод


Корак (2) − Гдећемо угледати Discussion Settings страницу- слика испод.


Где можемо да извршимо следеча подешавања везана заDiscussion settings.

Корак (3) − Кликом на дугме Save Changes вршите чување ових постављења.


Предходни Следећи

Медија Постављења


У ово делу биће престављена подешавања за постављења медијских садржаја у WordPress-у. Употербљава се за одређивање висине и ширине постављених слика на веб сајт израђеним у вордпресу

Корак (1) − Кликом на Settings → Media приступате подешавањима за ову могућност WordPress-а.



Корак (2) − Као што се види избором добијају се ове могућности на приказу испод.



Медијска постављења пружају нам одређивање: −

Кораком (3) −након свега постављено дасе сачува за даљу употребу, кликом на дугме Save Changes чиме постављене информације бивају сачуване за даљу примену.


Предходни Следећи

Settings - Permalink Setting ( стални линк- општи превод)


Овим линком се врши одређивање постављења Permalink settings у WordPress-у. Којим практично одређујете како ће и у ком облику се појавити УРЛ после имена вашег домена у погледу његовог наставака. Ово преставља оно често називано на енглеском говору СЛУГ. Ако погледамо на пример овај линк https://www.youtube.com/watch?v=-PeHx3kVXvk. Део линк иза https://www.youtube.com/ је Permalink или у преводу стални линк за одређени садржај на неком домену.

Корак (1) − Да би смо извршили подешавања поребно је кликнути на Settings → Permalinks понуду менија са леве стране приказа.



Кораком (2) − када изаберемо кликом на Permalinks, добија се следећи приказ



Где избором одређујемо којим ће обликом бити приказан тај додатни део УРЛ-а −

Кораком (3) − кликнемо као у предходним случајевима да би сачували промене на дугмеSave Changes


Предходни Следећи

Додаци Ворд преса (Plugin Setting)


У овом делу приказаћу употребу додатака вордпреса којима можемо да прилагодимо и побољшамо доста тога, са циљем да проширимо саму фукционалност вордпреса. Ове додатне могућности израђене у јава скрипту и сл, у много чему олакшавају израду изгледа постова, страница, пружајући нам могућност визуалног постављања у реланом вермену делова страница па и друге погодности.

Корак (1) −Кликом на натпис Plugins → Installed Plugins добијате на екрану.



Корак (2) − Појавиће се следећа страница.



У овом одељку можете погледати већ инсталиране додатке.

Корак (3) − Кликните → Plugins → Add New и добићете као што је приказано следеће на екрану.



Step (4) − Појављује се листа додатака који се користе у ВордПресс. Овде можете директно инсталирати додатке са доступне листе или можете отпремите га кликом на Upload Plugin.



Када кликнете на Upload Plugin добићете следећу страницу.



Cа кликом на Browse, враћа се на страницу на којој можете одабрати додатке са WordPress сајта. И ако кликнете на Choose File, можете додати фаилове на ваш сиситем. Другим речима директно вршите избор додатка ког ће те преузети и касније кликом на Install now инсталисати. На екрану видећете ово .



Кликом на дугме Install Now, почиње се преузимање и инсталција пакета додатка ворд преса на ваш рачунар или хост.А кликома на дугме Activate plugin Активирате употребу додатка да га WordPress може употребљавати.



Након активирања добијте поруку Plugin activated И тада ће те угледати у вашој листи доатака назив тог додатка.



У близини поруке plugin activated добићете још неколико могућности избора рада ас додацима All, Active, Inactive и Update available. Чиме ће те бити оваештени у првом погеду о свим додацима, Активним, Не активним, као и могућностима за надоградњу постојећих

Да би сте видели који су активни кликните на дугме Active . Као што видите на слици испод биће приказани сви додаци који су активни, тј, који вам помажу у раду



Да би сте видели који су не активни кликните на дугмеInactive, приказаће не активне додатке, које можте ако вам затребају кликом на дугме Activate активирати.



Да би сте обновили, тј, учитали новију верзију постојећег додатка кликните на дугмеUpdate available, листу додатак које можте заменити новијим верзијам истих. Кликом на дугме Update по завршетку процеса добијате поруку Updated.



Ппоред појединачних команди, могуће су и групне ако кликнемо на Bulk Actions чиме изаберемо понуду. Кликом на чек бокс, штиклирамо чекбокс оног што нам је потребно да се уради као масовна или групна радња нада више елемената избора. Након тога вршимо потврду избора, кликом на дугме Apply да би се извршила једна од изабраних понуда update, delete, activate или deactivate .



У улазном пољу под називом горе десно Search Installed Plugins можете унети неку реч коју мислите да садржи додатак у свом називу уместо његовог текста Search Installed Pluginsи притиснути ентер.



Након чега ће бити прво потражено то унето у вашој инсталацији Search installed Plugin , ако постоји биће приказано, ако не приказаће линк ка вордпрес сајту или у зависности од садржаја ваше верзије отићи на вордпрес сајт и приказати више слика линкова додатака на основу имена унедотг у улазно поље.



Кораком (5) − кликом на Plugins → Editor Можемо направити нови додатак или мењати код постојећег или обрисати постојећи.



Корак (6) − Овај избор даје ову слику испод.



Као што сам напоменуо на приказу се виде могућности које су вам на располагању, са само једним циљем да вам се омогући што боље и лакше прилагођавање вирд прес сајта вашим потребама. Али оно што је приметно и код додатака у свом сатаву има у заглављу :
/*
Plugin Name: Blogger Importer Plugin URI: http://wordpress.org/extend/plugins/blogger-importer/
Description: Import posts, comments, and categories from a Blogger blog and migrate authors to WordPress users.
Author: wordpressdotorg
Author URI: http://wordpress.org/
Version: 0.9
License: GPLv2
License URI: http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
Text Domain: blogger-importer
Domain Path: /languages
*/
Испод коментарисана скоро свака линија кода. и наравно то да је код писан у ПХП-у.

На крају када сте задовољни урађеним, урађене промене можте сачувати кликом на дугме Update


Предходни Следећи

Категорије - Додавање нове категорије (Add Category)


Категорије су поделе приказа на одређене области, у циљу лакшег управљања садржајима Add Categories у WordPress-у. Оне су употребљене да би указивале на поједине делове садржака израђеног веб сајта у групе релативних постова. При чему њима се врши груписање одређеног садржаја у различитим деловима, са намером да боље се организује претарага, што се за њих може рећи да су оне један филтер за организацију постављених садржаја на сајту.

Приступ овим подешавањима састоји се у неколико корака −

Корак (1) − Кликом на Posts → Categories у менију са леве стране WordPress-а.



Корак (2) − Приказује се Categories страница категорија са својим могућностима за подешавање.



КАтегорије садрже селедеће детаље којима оне раде свој посао на вебу

Корак (3) − Додавање нове категорије поста врши се кликом на дугме Add New Category .

Корак (4) − Након клика на Add New Category, након чега добијамо сачуване податке о ново категорији поста, односно може се рећи под поста, ако се употеби Родитељски(Parent) захтев из те селект листе



Предходни Следећи

Категорија - Уређивање (Edit Category)


У неким случајевима је потребно променити параметре неке од категорија које већ постоје што се чини избором под називомEdit Categories у WordPress-у.

У следћих неколико корака објаснићиу како се то ради у WordPress-у.

Корак (1) −Кликом на Posts → Categories у WordPress-у.



Корак (2) − Можете погледати категорију 1 (Категорија1 је креирана у поглавље ВордПресс - Додај категорију). Када курсором прелазимо изнад категорија, испод имена категорије приказује се неколико опција. Постоје два начина за уређивање категорије, тј. Edit и Quick Edit

Edit − КАда кликнемо на Edit Добићемо приказ као на слици испод.



После било које промене у понуђеним пољима, да би се оне забележиле до следћих промена потребно је кликнути на дугме Update Као што је приказано на слици испод.



Слично се дешава и са овим други м, може се рећи бржим начином уређивања.

Quick Edit − Кликом на Quick Edit овај избор добија се приказ на слици испод.



Где се омогућава проомена садржаја поља за назив (Name) и додатни део УРЛ-а (Slug) циљне категорије. Да би сачували унете променепотребно је кликнути на Update Category дугме.



Предходни Следећи

Категорије - Брисање категорије (Delete Category)


Категорије код Ворд преса су стандардно постављене на основно стање "Не категоризовано", што се може променити на било које, али то ће остати тако. Али, категорије које смо направили можемо да обришемо избором Delete Categories у WordPress-у.

Што ће бити и објашњено у следећих неколико корака.

Корак (1) − Кликом на Posts → Categories у WordPress-у.



Корак (2) − Можете обрисати категорију врло једноставно. Избором категорије за брисање, а потом кликом на Delete дугме одборити ту радњу, као што се види у приказу ниже.



Обзиром да се ради о брисању података, увек ће те бити употани да ли се са тиме сагласни поруком у облику искачућег прозора, након потврдног одговора операција се извршава .



као што сам већ навео кликом на дугме OK долази дотрајног брисања изабране категорије поста.


Предходни Следећи

Категорије - Аранжирање (Arrange) категорија


За овај део посла у ворд пресу Arrange Categories потребно је инсталисати додатни пакет Category Order, обзиром да то WordPress неможе директно да уради сам. Зато након инсталације додатог пакета Category Order потребно је урадити следеће:

Корак (1) − Кликнути на Posts → Category Order у WordPress-у. Изабрати Category Order у менију који се касније приказује са ово истоиманом додатом могућношћу Category Order.



Корак (2) − На следећем екрану можете да видите да је секција за креирање категорија није у реду.



Корак (3) −Сада, можете преуредити своје категорије само помоћу повлачењем категорија по вашем избору. Кликните на Order categories дугме и тиме сачувати промене.



Предходни Следећи

Постови - Додавање (Add) Постова


Постови су оговори оном ко их поставља од стране оног који их коментарише. са њима можемо да радаимо сличне ствари као и са категоријама. Да их: додајемо, бришемо, израђујемо нове, уређујемо старе. Иначе постови су у основи напосани чланци, али се могу понекада назвати блогивима или блог постовима. За њихово додавање потребно је изабрати Add Posts у WordPress-у.

У следћих неколо корака упознаћу вас са додавањем постова у WordPress окружењу.

Корак (1) −Као све друго и у овом случају своди се на клик на Posts → Add New у WordPress. АКо што видите у приказу испод, који приказује слика



Корак (2) − НАкон чега добијае страницу на којој уређујете пост. Сама израда ил иуређивање посата може бити као што и видите , ало и као иуређивање страница може бити уз помоћ WYSIWYG едитора који постоји вордпресу. Оно што је важно у тим случаједима, је да се у зависности избора може значи директно писати текст и постављати друге садржаје или у другом начину унети ХТМЛ код, којим престављате изглед поста ил истранице.



Доле су описи уносних поља приликом израде било нових страница или додавања нових постова.

Корак (3) − Кликом наPublish дугме практично објављујете свој пост или га тиме пролеђујете онима који су задужени за одобрење појаве поста на сајту да одобре појаву поста.



У сваком случају објаснићу део објављивања поста са његовим деловима. Пост може бити: сачуван за даљњу дораду, прегледати пре објављивања, обрисати, поставити му неки статус, одредити да буде приватан или свима доступан по објављивању.


Предходни Следећи

Постови - Уређивање поста (Edit Posts)


Постови или наше приче које садрже, текстове , линкове према сликама и другима медијама постављене узмеђу кода, једном написаним, могу се касније преуређивати избором могућношћу Преуређивање(Edit Posts) врло једноставно у WordPress-у.

Краћим описом у следећих неколико корака биће објашњено како се то чини.

Корак (1) − Избором у менију Posts → All Posts у WordPress-у. Значи избором који се види у слици испод позивамо преглед свих постова



Корак (2) − Нанкон чега када пређемо поинтером миша преко на пример Пост1 или Hallo world , појављују се неколико скривених дугмади са могућим изборима за рад, где су у овом случају нам битна прва два Edit и Quick Edit.

Edit − Кликом на дугме Edit добијамо приказан изглед поста у класичном едитору који стиже као основни са инсталацијом ворд преса, али ако имамо неки од додатака за ову намену биће нам и он понуђен. Доња слика приказује изглед основног едитора у вордпресу.



Након извршених промена садржак можете сачувати кликом на дугме Update што приказује слика испод.



У другој могућности за брзо преуређивање биће вам понуђене могућности за промену:
1. промену наслова
2. подлинка(Slug)
3. постављање сифре за приступ
4. промену категорија поста
5. промену и додавање новог тага
6. дозволу коментара и пинга
7. одређивање статуса
Брзо или кратко преуређивање поста (Quick Edit) − Добија се кликом на дугме Quick Edit које се добија као и у предходном случају, што видите на слици испод.



После унешених промена Title, Slug и date поста И наравно постављених других вам потребних измена кликните на дугме Update да би сте сачували постављене измене. КАо што је приказано на слици доле.



Предходни Следећи

Постови - Брисање постова (Delete Posts)


Узимајући да неки постови не одговарају својим садржајем, или из неких других разлога немогу да се појаве на сјату, потребно их је обрисати. Брисање се врши избором могућности у WordPress-у Delete Posts.

Као и све друго и ова операција није компликована. Обаваља се на следећи начин:

Корак (1) − Кликом на мени Posts → All Postу WordPress-у.



Корак (2) − Брисање поста се обваља врло једноставно. Пређемо поинтером миша преко виљног поста. ПОјаве се скривена дугмад испод њега и ту изаберемо кликом на Trash брисање поста .



Корак (3) − И назив поста ће нестати из листе. Али, он није сасвим избрисан, већ ке само померен у корпу за отпад. Где имамо ако кликнемо на натпис Trash изнад селект листи поред кога пише у малим заградама број обрисаних постова, отвориће се нов приказ





Слика горе приказује садржај Trash корпе за отпад из које можемо да избором Restore повратимо избрисан пост илиDelete Permanently га обришемо заувек.


Предходни Следећи

Преглед поста ( View )


Пре него што објавимо неки пост добра је навика да погледамо како он стварно и изгледа. Што се може урадити у WordPress-у кликом на скривени мени и избором нејговог дела View . Након чега се одлучујемо дали ћемо га објавити или још мало преуредити или сачувати за касније.

Комплетну операцију можемо урадити овако:

Корак (1) − Избором Posts → All Posts у WordPress-у.



Корак (2) − Преко циљног поста пређемо показивачем миша да би се указао скривени мени, где изаверемо View могуићност као што се и види на слици испод.



Или у току израде поста клоком на дугме Preview, што приказује следћа слика .



Корак (3)View или Preview приакзују изгледа поста пре објављивања



Предходни Следећи

Постови - Објављивање (Publish) постова


Објава направљених постова или Publish Posts у WordPress-у. Објава неког поста може бити тренутна или са дозволом неког ко одржава садржаје на сајту, нешто касније.Али, то је веома јеноставан поступак у раду. Састоји се од неколико врло једноставних корака, описаних текстом и сликама ниже.

Корак (1) − Кликом на Posts → Add New у WordPress-у, појављује се приказ на доњој слици.



Корак (2) − НАкон чега се појављује приказ едитора поста или страница. Где правимо у овом случају изглед поста, ког ћемо каснијом операцијом објавити



Корак (3) − кликом на дугме Publish пресатвљајући свој пост осталима путем сајта.



Након што кликнете на објави, ваши постови ће бити објављени да би их корисник могао погледати.


Предходни Следећи

Media Library


Media Library у WordPress-у пресатаваља место на коме можемо учитати медијске садржаје које ћемо касније употебљавати приликом израде наших страница или постова. Media Library се сатоји од слика, видео и тонских записа и фаилова, које додајемо својим постовима или страницама током израде. При чему ове садржаје можете осим прегледа, обрисати додати нове, или преуредити постојеће( основна обрада слика).

Погледајмо како се то може урадити у Медијској библиотециMedia Library.

Корак (1) − Кликом на мени Media → Library у WordPress-у добијамо слдећи приказ као на овој слици, где избором понуђене мих могућих избора изаберемо прву Library.



Корак (2) − како би смо могли да видим садржај медијских садржаја које имамо. За додавање нових потребно је кликнути на дугме при врху приказа Add Media. Након чега можемо да додамо оно што нам је потребно једноставно превлачењем са месат извора до овог прозора или кликом на дугме у средини приказа се отвара мањи прозор где одлазимо на место преузимања садржаја и кликом на тај садржај и одобремњем на дугме у прозору садржај бива пребачен у библиотеку за медијске садржаје.



Корак (3) − За додавање нових слика, и сл. Upload New Mediaкако слика приказује ову страницу биће више опбјашњења у следћем делу туторијала.



Step (4) − Можете приказати траку као што је приказано у наставку приказу.



Различите картице које се појављују имају следеће функције −

List View − Приказује слике и видео записе у облику листе.



Grid View − Приказује све слике у формату мреже као што је приказано на слици на следећем екрану.



Филтер за слике и видео записе − Омогућава основне функције.

Search Box − за претрагу по имену медијских садржаја.


Предходни Следећи

Додавање медијских и др садржаја - ( Add Media)


Као што је напоменуто у предходном делу, у овом дел уобјаснићу како можемо да додајемо нове медијске и др. садржаје у медијску библиотеку на WordPress сајтуAdd Media files . WordPress допушта додавање, свих медијских садржаја као што су видео, аудио и слике.

Додавање ових садржаја врши се као у предходном делу избором понудеLibrary или кликом на Add Media. на следећи начин:

Корак (1) − Ако се изабере Media → Add New



Корак (2) − Кликне на Select Files као на слици, или се са притиснете леви тастер миша изнад на пример слике и так ога превучете у овај простор са испрекиданим боредером.



Корак (3) − Принцип додавања Media files свих фаилова је једанк. После клика на дугне у средини отвра се нови прозор у коме бирате који ће те садржај додати



Step (4) − Након чега ће те угледати укупан садржај фолдера где се смештају ови садржаји на локаном или удаљеном рачунару- хосту media files Што је приказано на слици испод овог текста.



Предходни Следећи

Медија - Употреба у посту или на страници (Insert Media)


Да би смо додали неки медијски садржај посту или страници у WordPress-у потребно је прузети неколико корака. Овакви садржају могу бити додати вашим страницама или постовима, са локалног рачунара или путем УРЛ-а.

Те ћу овом приликом објаснити како се то чини, но обзиром да употребљавам додате пакете за едиторе као нашто видите на овој слици, приакзаћу слике из стадардног едитора Вирд преса у корацима испод, како вас небих звуднио.



Корак (1) − Почињемо кликом на мених Posts → Add New у WordPress-у.



Корак (2) − Где у приакзу кликом на дугме Add Media отвара се приказ фолдера медија, где према приказу испод у корекау 3 бирамо шта ћемо да додамо.



Корак (3) − Могући садржај Media Library где прво кликнемо на одговарајући садржај, Па онда на дугме, доле десно Insert into Post



Али, пре клика на дугме Insert into Post у десном делу приказа можемо променити или додати пропратне информације о изабраном медијском садржају Attachment Details. Ово детаљи су : УРЛ, назив,Наслов, Алтернативни текст, објашњење (URL, Title, Caption, Alt Text and Description). Али исто тако можете и ове садржаје учитати директно кликом на дугме Upload Files.



Предходни Следећи

Medija - Преуређивање садржаја (Edit Media)


Обзиром да многи садрјаи нису одговарајући за сваку прику потребно их је делимично променити или подеситишто је могуће употебом wordPress могућности Edit Media. ТАк ода можете слободно управљати свим информацијам вашох медијских садржаја пре него што их коначно сачивате.

Овај поступак у WordPress окружењу има неколико корака којима се све то бавља на карајње једноставан начин. Оно што бих напоменуо је то да је могуће и извршити некеосновне радње над сликама, као што су промене димаезија, однос величина њихових страница и сл.

Корак (1) − Кликом на Media → Library и кликните на име медијске ставке или линк за уређивање.



Корак (2) − Прегледаћете листу медијских датотека. Изаберите неку за уређивање.



Корак (3) − Можете прегледати страницу за уређивање медија са неколико опција са десне стране.



Корак (4) − Када комплетирате све промен, кликните дугме Update како би сачували све промене на слици.



Предходни Следећи

Странице - Додавање нових страница (Add Pages)


Додавање нових страница у WordPress-у врши се кликом на Add Pages дугме. То је једноставан процес.Странице су статични садржај и често не мењају приказане информације.

Да би смо додали нове странице у WordPress окружење потребно је: .

Корак (1) − Кликнути на мениPages → Add New као што приказује слика.



Корак (2) − Добићете страницу уређивања као што се види у следећем снимаку екрана. Страница уређивача има две картице, Visual и Text. Можете уметнути текст у било којем од ових. Овде ћемо проучавати уметање текста у Visual формат. Где не видимо хтмл код који је видљив у другом случају.



У наставку су наведени детаљи поља на страници уређивача Add New Page.

Title - наслов

Користи се за писање наслова чланка, који се касније приказује на екрану страна.

Permalink приказује потенцијални URL стза страницу испод наслова. УРЛ генерише као по датом наслову.



WYSIWYG Editor

WYSIWYG Editor, који је сличан уређивачу за обраду текста где можете уредите садржај чланка.



WYSIWYG едитор има следеће могућности −



Поља која су присутна приликом Insert/edit Линка.







Уметање текста

За писање садржаја чланка.

Publish Објављивање

Намена је за објављивање корисничке стране или поста на веб сајту.

Page Attribute Атрибути странице

Овај модул атрибута странице вам омогућава да одаберете родитеље за одређену страницу, али и такође можете да подесите редослед страница.



Featured Images - будуће слике

употребљава се за постављање слика на странице.


Предходни Следећи

Странице - Објављивање страница (Publish Pages)


Urađene strance, se naravno mogu postaviti kao aktivne, to jest postati vidljive na prostoru budućeg WordPress sajta koji izrađujemo, štose čini klikom na Objava stranica ili Publish Pages. Na ovaj način nova stranica ili ona koju smo ostavil iza kasniju objavu bude vidljiva svim korisnicima i posetiocima WordPress sajta.

Sam postupak se može opistati ovako:

Корак (1) − Klik na deo u meniju admicistartivne ploce Pages → Add New Stranice → Dodaj novu .



Корак (2) − I u editoru se otvara nova prazna stranica koju ćemo popuniti novim informacijama i time napraviti njen izgled.



Корак (3) − Desno ugledaćete dugme Objavi ili Publish .



I kada kliknente na to dugme posao je završen, KOrisnici mogu videti vašu novu stranicu .

Предходни Следећи

Странице - Преправка садржаја страница (Edit Pages)


Једном направљене станице могуће је у WordPress-у поново променити у гругачији нама потребнији изглед, наравно ти подаци се чувају у базии података, чиме је омогућено да сваки други пут можемо вршити измене. Оно што је још важније све радње које корисник може преузети у смислу промена, додавања и слично, су углавном сличне. Увек се водило рачуна да у оваквом начину рада се омогући максимална једноставност, осим у случају да желите професионално израдити неку тему, где је потребан другачији приступ у раду, као веће знање програмских гововра. У овом основном начину рада, где није потебно толико знања, већ једноставно разумевање како шта ради и примена осећаја за визуално дизајнирање, урадићемо поступак измене постојеће станице у неколико корака.

Корак (1) − Кликом на мени са леве стране Pages → All Pages WordPress приказаће нам следећи приказ где кроз следће кораке ћемо извршити неке потребне измене изгледа странице.



Корак (2) − Узећу за пример страницу под називом About Us . И када пређем поинтером иша преко њеног назива појављује се , као и у предходним сличајевима скривени мени. У овом случају нама су потребне једна од овде две могућности Edit и Quick Edit да би смо могли да прикагодимо већ ураађен изглед странице.

Обзиром да је потебније направити веће измене кликнућу на дугме Edit −испод назива странице којој желим променити изглед.



Након тога појављује се приказ на екрану , као што то приказује слика доле.Као што видите на екрану се појавио едитор у коме можемо да радимо измене на два начина:
1. Визуалноm
2. И едитору кода - текстуално.
Након узвршених промена постигнуто стање се бележи како финално у овом случају, мада можете опет по потреби
поново покретати поступак, сачувава до тог пута кликом на дугме Update .



Ако се одлучимо за неке мање промене бирамо Quick Edit − кликом на Quick Edit и добијамо



могућност да вршимо промен параметара Title, Slug и dateнад изабраном страницом, а по завршетку рада да би смо сачували унете промене потребно је кликнути на дугме Update.



Предходни Следећи

Брисање станица - (Delete Pages)


Да би смо избрисали нек устраницу у WordPress-у потребно је као на слици испод из менија са леве стране.

изабрати понудуDelete pages .

Корак (1) − Што се постиже кликом на Pages → All Pages


Корак (2) − Као што се види на приказу испод, који је скоро истоветан као у делу за уређивање садржаја, проласком поинтера преко имена циљне странице, појављује се скривени мени,где кликома на дугмеTrash уклањамо страницу из списка видљивих страница на сајту.



Но овим нисмо поптпуно избрисали ту страницу. Тaчније она је постала само невидљива систему за приказивање, али није потпуно избрисана. Да би је потпуно изврисали потребно је приступити оном што подсећа на канту за смеће.



Где кликом на Trash добијамо горњи приказ у коме можемо да бирмао између да повратимо видљивост странице или да је потпуно трајно обришемо.

Али брисање страница можемо обавити и током преуређивања или додавања нових страница кликом на дугме Move to Trash .



Корак (3) − У сваком случају бићете упитани да ли сте сигурни шта желите и после тога се ова акција извршава и враћа вас на приказ испод.



Предходни Следећи

Додавање тагова - (Add Tags)


Они су мање информације везане за главни садржај или пост у сврху идентификацију. То говори посетиоцима о чему се заправо ради. Ако је ознака ако се правилно спомене онда помаже да се садржај веома лако пронађе..

Приступ овом делу WordPress-а постиже се избором Add Tags.

Корак (1) − Тагове додајемо постовима, јер путем њих лакше се могу пронаћи, јер су тагови кључне речи, да вас посетим имај услике сличности са мета тговима у веб дизајну. Значи кликнемо на мени са леве стране и изаберемо Posts → Tags ово што приказује слика испод.



Корак (2) − Након чега бива приказана страница за управљање таговима.



На самој страници виде се детаљи којима се подешавају тагови.

Након уношења потребних измена, унета постављења бивају упамћена кликом на Add New Tag дугме.

Корак (3) − Нови креирани тагови би ће приказани на десном делу странице, као што је приказано на следећој слици.



Предходни Следећи

Уређивање тагова - (Edit Tags)


Уређивање тагова, то јест промене њиховог садржајаврши се избором Уређивање тагова, где се добија страница слична раду са додаванјем тагова (Add Tags).

Овом избору приступићемо на следећи начин: .

Корак (1) − Кликом на изборник Posts → Tags у WordPress-у добијамо на екрану:



Корак (2) − Преласком изнад назива поста Неки пост. Када курсорпостави изнад назива поста, приказује се неколико опција испод назива ознаке. Постоје два начина за уређивање ознака Edit и Quick Edit

Edit − Кликом на Edit у секцији Ознаке као што је приказано на следећем екрану.



Можете уредити било које од обавезних поља, а затим кликните на дугме Update као што је приказано на следећем екрану.



Quick Edit − Кликом на Quick Edit у секцији Ознаке као што је приказано на следећем екрану.



Овде можете да измените само име (Name) и Слуг(Slug) од ознака као што се види на следећем екрану и затим кликните на Update Tag дугме , да би сте сачували измене.



Предходни Следећи

Брисање тагова - (Delete Tags)


Да би смо обрисалчи таговеБрисање Тагова у WordPress-у, поступак је следећи:

Корак (1) − Кликнемо на Posts → Tags мени са леве стране.



Корак (2) − Проанђемо тагове које треба обрисати, пређемо показивачем миша преко њиховог имена и у скривеном менију који се тада појављује изаберемо delete .



После тога бивамо питан за одобрење наредбе коју смо задали и појављује се мањи прозор са упитом



где ако кликмено на дугме OK бришемо изабрани таг за стално.


Предходни Следећи

Повезивање - Додавање веза ( Add Links)


Као и свуда, и у вордпресу је омогућено повезивање садржаја, било са унитраашњим на сајту, тако иса спољашњим ван сајта, на неком другом хосту. ПОвезивање сасдржаја странице може да се изврши на новим страницам или постојећим. Принцип је тај да се изабере оно чему се додаје осбина да буде веза према друго мсадржају. Тако што се то селектрује. Ако је текст у питању онда се преко њега первуче поинтер миша са притиснутим левим тастером, код слика је нешто другације, ал исе своди на исто. Након чега се кликне на иконицу у менију иза чега се појављује једна мањи прозор у коме се уносе потребни подаци.

Корак (1) − Кликом на мени са леве стране Pages → All Pages добија се приказ доле.



Корак (2) − где изабирамо са којом ћемо страницом радити



Корак (3) − у овом корају кликнемо на икону у менију, као што је приказано на слици.



Step (4) − НАкон чега се појављује мањи прозор у коме уносимо потербне податке.



Значење уносних поља у Insert/edit link прозору су:



Након одабира одређене странице или поста са листе, линкови се креирају УРЛ поље као што се види на претходном екрану. Кликните наAdd Link.

Корак (5) − Када пређете показивачем миша преко речи Lorem тоолтип се приказује као што је приказано на следећем екрану.



Заврштеак и потврда унетих промена се обвља кликом на Update дугме.


Предходни Следећи

Повезивање - Уређивање веза (Edit Links)


Као што примаћујете првадва приказа су истоветна са предхоним поступком рада те их нећу превише описивати.

Корак (1) −кликом на Pages → All Pages прелазимо на следећи приказ.



Корак (2) − НА следећем приказу бирамо страницу на којој ћемо обавити промене



Корак (3) − овде ћемо изабрати оно чему је додато повезивање и ту изабрати икону оловке кликом како би смо омогућили појаву искачућег прозора у коме уносимо измене



Корак (4) − Везу можете да промените или уредите тако што ћете изабрати из постојеће листе или већ одабране странице предходно



Потврду унешених податак вршимо кликом на дугме Update.

Корак (5) − ради провере пређите показивачем миша преко оног чему сте доделили везу. Ако је све у реду пређите на корак описан испод слике



Кликните на дугме Update како би се ове промен упамтили на страници или посту.


Предходни Следећи

Повезивање - брисање повезивања (Delete Links)


У случајевима да нам више није потребно неко повезивање и било којих разлога можемо га и обрисати. Поступак у првом кораку је исти као и у случајвеима испред

Корак (1) − Кликом на Pages → All Pages добијамо приказ



Корак (2) − На овом приказу бирамо ону страницу којој желимо обрисати повезивања.



Корак (3) − У овом приказу проналазимо оно што садржи повезивање Поставком поинтера миша перко њега добија се овај призорна слици испод. Да би смо обрисали повезивање кликнемо на Remove Link , симбол који је престављен крстићем.



Корак (4) − Испешност урађеног приказује слика испод, након ћега кликнемо на дугме Update како би се ове промен упамтили на страници или посту.



Предходни Следећи

Коменатари - Доадвање коментара (Add Comments)


Коментари су одговри на нешто већ написано и објављено. Њих можете омогућити ако тако поставите у подешавњима за страницу или пост. Али исто тако може и онај ко управља радо веб сајта да се постави да их он одобрава, што је и најбоља могућност. Разлог за то да неко одобрава појаву коментара је због саме културе оних који их постављају, као њихове психолошке величине. Јер се лепо говори у нашем народу Висок јаблан је висок јаблан, а доземак је то увек и он никада неће бит ивисок јавлан.

Корак (1) − Кликом изаберемо Pages → All Pages добијамо слику прзора испод.



Корак (2) − Одабирамо име странице којој ћемо да омогућимо или не омогућимо коментаре.



Корак (3) − Да би могли да омогућимо додавање коментара,потребно је кликнути на дугме Screen options постављено у приказу горе десно.



Корак(4) − У падајућјој листиScreen Option која се тада приказује означити квадратиће Discussion и Comments овако као доле на слици.



Корак (5) − Сада сте омогућили појаву Дискусије(Discussion) и коментара (Comments) у доњем делу странице на приказу едитора.



Дискусија је престављена са две могућности −

У одељку Коментар, можете додати коментаре кликом на Add Comment дугме.

Корак (6) − Кликом на Update дугме на крају потврђујете сагласност са унетим променама.


Предходни Следећи

Коментари - Уређивање коментара (Edit Comments)


Као што сам напоменуо у неким случајевима је потребно преправити нечији коментар.Ову могућност има само онај ко уптаваља радом сајта (admin).

Корак (1) − Кликома на Comments добијамо:



Корак (2) − Добијамо листу коментарагде се опет употебљава поступак са скривеним менијем, где бирамо edit.



Корак (3) − Након чега се појављује прозор са коментаром. где након уношења измена кликнемо на дугме Update да б исачували измене.



Напомена : као што видите можете преправити све у коментару.


Предходни Следећи

Komentari - Moderate Comments


Ово је још један од могућонсшћу контроле промета коментара, на вебу употербом Moderate Comments у WordPress-у. Коментар модерирања је процес у којем, када посетиоци коментаришу постове, коментар се не објављује директно све док и ако није одобрен од стране администратора који ће бити објављен. Он управља вашим коментарима тако да нема спамовања коментара.

Корак (1) − Кликом на Settings → Discussion добијате приказ.



Корак (2) − Постављења за дискусију (Discussion Setting), странице дају следећи приказ.



У поље Comment Moderation field, речи или URL-ове, које не желите да посетиоц употребљава додавањем истих у своје коментаре. Те ће коментари корисника бити прво прилагођени, а касније и по одобрењу од администратора и објављени.

Корак (3) − Кликом на Save Changes.


Предходни Следећи

Додаци - Преглед додатака (View Plugins)


Додатни пакети програмског кода домогућавају додатне функционалности Ворд преса. Пве додатке можете по инсталцији активирати и деактивирати, зависно који вам од њих треба у послу. Ове функционалности проширују и повећаваају функционалности WordPress-а.

Корак (1) − Кликом на Plugins → Installed Plugins у WordPress-у у делу за Адмиситратора.



Корак (2) − И угледаћете већу листу постојећих Додатак (plugins) тако да ћете добити након тога овај приказ.



Наравно, биће приказана и табела Plugin and Description где ће бити приказани и додатни подаци који објашњавају саме додатке. Имена додатака дефинисани су у колони Плугин и дефинисан је кратак опис додатка у колони Опис(Description).

Алати

Доле су објашњења функције понуђених алата који се употребљаавају −



Предходни Следећи

Додаци - Инсталација додатних пакета (Install Plugins)


Да би смо могли да употребљавамо благодети додатних пакета у вордпресу потребно их је прво инсталисати, што је врло једноставно и лако. Сви додадци могу се преузимати бесплатно уз једини услов да се морају налазити у WordPress фолдеру.

Сам процес изгледа овако:.

Корак (1) − Кликом на Plugins → Add New се све покреће.



Корак (2) − Сада можете унети у поља назив (комплетан или делимичан) потребног додатка који би сте да инсталишете search box Након чега биће приказана листа додатака међ којима тражите одговарајуће ..



Кликом на одговарајући додатак можете видети како и шта он ради, па ако ва м је потрбан можете га инсталисати код вас кликом на дугме install now.

Корак (3) − Преузимање и инсталисање покреће се аутомацки.



Кликом на Activate Plugin врши се активиранј или одобрење за употребу.

Корак (4) − Када једном активирате наки доатак све док га не уклоните увек га можете видети у листи, чију слику видите испод.



Предходни Следећи

Додаци - Прилагођавање доатака (Customize Plugins)


Доаци имају доста тога што су његови креатори направили према неким општим потебама, да би се могли применити у доста ситуација, али предвидели су нека мања подешавања, наравно без писања ХТМЛ-а и ЦСС-а. Мада, има доста додатака које врло једноставно пролагођавате својим потребама ,али и оних које трена добро проучити пре ове операције

Корак (1) − Кликом на Plugins → Add New додајете нови додатак.Али у примеру биће објашњено доавање додатка Custom Login Page Customizer



Корак (2) − Инсталисање и активирање Custom Login Page Customizer додатка.



Корак (3) − након клика на деоAppearance → Login Customize приказује слика испод.



Корак (4) −Док кликом на Start Customizing дугме добија се приказ на следећој слици.



Корак (5) − Ворд прес покреће уграђену тему customizer. Коју можете прилагодити, учинити је да изгледа како желите.



Кликом на нови таб у панелу са леве стране Login Customizer Пријавите се и приказује се страница за прилагођавање. На страници за прилагођавање пријаве можете прилагодити страницу за пријаву на исти начин као што прилагођавате Ворд Прес тему

Корак (6) − Ово прилагођавање странице за пријаву видите на слици испод. Испод чега можете видети и додане могућности листе за подешавње доатка



Већина одабира у панелу за прилагођавање је транспарентна. Можете проверити све одабире у прилагођивачу да бисте подесили подешавање према вашем захтеву логин страницу. Кликом на дугме Save and Publish практично свачувае промене и уједно објављујете све са подешеним новим постављењима.


Предходни Следећи

Korisnici- Korisničke uloge (User Roles)


Ово се односи на то да ли је неко адмистратор, модератор, или обичан корисник. Ове улоге одређује администратор веб сајта. Те у наставку биће објашњено шта значи која улога у случају ворд преса. −


Предходни Следећи

Корисници - Додавање корисника (Add Users)


Да би неко могао да буде корисник , потребно је да направи свој налог и пошаље захтев администартору тиме да то жели. Након тога му стиже емаилом верификациона порука, након чега по одобрењу адмистратора му се додељује нека од поменутих улога.

Само доавање новог корисника, осим аутоматизма има и део који администратор треба да уради ручно, што је приказано у корацима испод:

Корак (1) − Кликом на Users → Add New покрећемо захтев као адмистратор ворд пресу за наше намере



Корак (2) − Након попуњавања уносних поља које видите на приказу на покренутој страници и кликом на дугме Add New User, page. Fill in all the required fields (as seen in the following нови корисник је прихавћен, то јест омгућена му је нека улога и у завосности од ње и олашћења.



Објашњење уносних поља форме за додавање новог корисника

Кликом на Add New User дугме , додајемо корисника на лусту корисника.

Корак (3) − Сада можете видети листу корисника, да бисте видели да ли су корисници су додани. Порука ће бити приказана као New User Created на следћем приказу.



Предходни Следећи

Корисници - Постављање Корисничке фотографије (User Photo)


Поред других података за податке можемо поставити и слику личну корисника, као придружени податак, осталим подацима. Да би ово било могуће поребно је инсталисати додатак User Photo у WordPress сајт. Након чега можемо да кренемо да поставимо слику, или ти чувено аватар за профил корисника.

Корак (1) − Кликом на мени Settings → User Photo добијамо овај изгелд доле.



Корак (2) − У врху видећемо приказан назив нове странице User Photo Options



Где можемо подесити вименизје слика под називом thumbnails и израдити друге промене, након чега за њихово прихватање кликнути на дугме Update Options .

Корак (3) − Ако погледамо додатак User Photo видецмо да је активан Users → Your Profile. У вашем профилу Profile на страници угледаћете Вашу фотографију (Your Photo) делу као додату. Тако да овде можете да отпремите своју фотографију да се приказује као слика профила.



Предходни Следећи

Корисници - Уређивање података корисника (Edit Users)


У ворд пресу сходно овлашћењима омогућено је уређивање профила корисника Edit Users. Што ће бити приказано у следећих неколико корака:

Корак (1) −Овом приступамо кликом на Users → All Users. након чега се отвара следећи приказ у коме можемо да вршимо измене, али керенимо редом



Корак (2) − У овом делу види се комплетна листа свих корисника. Док је на слици испод приказано ако одаберемо једног или више корисника како можемо да му мењамо податке



Доле објаснићу шта која значи −

КАда кликнемо на кућицу Change role to box, појављује се падајућа листа како се види у претходној слици .

Кликом на кућицу user name может променити корисничку улогу. након кликом на change дугме и променићете улогу корисника сходно томе.

Корак (3) − Кликом на Edit као што је приказано у на следећем екрану да бисте уредили корисника.



Корак (4) − Употребом Edit User страница. Овдје можете уредити или измијенити сва поља према вашим потребама и кликнути на Update User да би сте сачували промене.



Предходни Следећи

Корисници - Брисање корисничког налога (Delete Users)


Брисање налога корисника уклања налог корисника и самим тиме њега из базе податала. Ово може да се обави од стране корисника са нјниживим нивом приступа или од стране администарота. За ову намену постоје 7 корака:

Корак (1) − Click on Users → All Users.



Корак (2) − Листа корисника се приказује као што је приказано у на екрану.



Корак (3) − Изаберите ону коју желите да избришете. И кликните на Delete.



Step (4) − Кда кликнекте на дугме Delete Добијате следећи приказ.



Step (5) − Након одобрења кликом на дугме Confirm Deletion. Кориснички налог и самим тиме корисник биће обрисан.

Step (6) −Постоји и други начин брисања корисника. Екран као што је приказано на следећем снимку.

HПре него што одаберете кориснике које желите обрисати, означите поља и кликните на Delete из падајуће листе и кликните на Apply.

Step (7) − Када једном кликненте на Apply, корисници биће обрисани.



Предходни Следећи

Корисници - Израда личног профила (Personal Profile)


У следећих неколико корака биће престављено како можете направити свој профил на сајту ворд преса.

Корак (1) − Кликом на Users → Your Profile у левом навигационом менију.



Корак (2) − Након клика ‘Your profile’ Приказује се ово.



Следи подешавања Personal options НА ово мприказу −

Име (Name)

Контакт Подаци Кориснсика (Contact Info)

Нешто о себи (About yourself)

Корак (3) − Кликом на дугме се потврђује да подаци одговарају унешеним. Update Profile.


Предходни Следећи

Изглед веб сајта - Управљање темама (Theme Management)


Управљање темама, је у ствари одређивање изгледа страница и постова на сајту употребом слика,медијских садржаја, уз примену Цсс-а и другог чиме подешавате изглед захтевима наручиоца посла. ПОред тога у овм делу биће обухваћено и инсталисање нових тема, као и њихово делимично подешавање потребама, јер за детаљно подешавање или сопствену израду нове теме потребно је више знања из пхп-а, цсс-а, јава скрипта и сл. те ћу за сада то прескочити.

Корак (1) − Избором Appearance → Themes админстративне плоче.



Корак (2) − добијамо ивај приказ. Где ако кликнемо преко сличица који престављају нове теме бирамо.Пре избора можемо погледати детаље било које ако кликнемо на дугме Theme Details.



Слика која приказује поменуто дугме за детаље, али на њој видимо још два дугмета о којима ћу касније



Корак (3) − Слика приказује призор након клика на дугме Theme Detail где можемо видети доста података о самој теми.



Да б исте применили ову или неку другу тему за израду вашег сајта кликните на дугме Activate, Или само видети как осве то изгледа на тој теми пре него што је употребите насвом сајту кликните на дугме Live preview.

Ако сте кликнули да активирате тему појавиће се искачући прозор са поруком −



Корак (4) −Након тога можете кренути са подешавањем изабране теме кликом на дугме Customize.



Корак(5) − Тада ће се појавити овај призор доле испод, где са леве стране су сходно свакој теми омогућене промене и подешавања. Кликом на било шта пружава вам се да промените то што сте изабрали кликом на њега са праћењем тих промена у ралном времену.



Више о томе у следћем наставку Подешавање изгледа веб сајта - WordPress Customize Theme.


Предходни Следећи

Изглед веб сајта - Подешавање (Customize Theme)


Само подешавање можемо наставити ако нисмо изашли из преднходног дела или слећим корацима прво ући у подешавања па онда ићи корка по корак.

Корак (1) −Кликом на Appearance → Customize. Појављује се слика призора



Корак (2) − Добијате следећи призор слике испод.



Као што се може видети, на левој страни имамо одељак за прилагођавање и на десној страни ми имамо тему коју сте изабрали. Дакле, све промене које направите на левој страни ће се приказати на десној страни странице. Ево неколико опција које је потребно да упознате −

Active theme − У Овом делу можете почети са променама ако кликнете на дугме ‘Change’.



НАкон клика на дугме ‘Change’ you get a list of themes, click on any of the themes, and then click ‘Save & Continue’.Чиме ће ваша постављења бити сачувана.



Site Title & Tagline − У овом одељку можете додати назив сајта и ознаку коју желите да додате на вашу веб локацију.



Додавање назива можете додати у овом делу ‘Site Title’. и у делу таг линије ‘Tagline’ box.

Colors − У овом делу врши се промена боје у заглављу вашег сајта ‘Current color’ и ‘Default’.



Header Image − За промену ил ипостављање нове слике у заглављу ваше странице‘Add new image’.


Widgets − Додавање widgets у ваш веб.



Што се може одредити избором који приказује следећа слика испод.



Где имате две могућности −

Прва је ‘Main Widget Area’, када кликнете на ово добићете другу листу видгеџета који ће бити приказани у подножју.



Када кликнете на било који од видгет-а појављује се падајући изборник гдје можете уредити више или Додај још. На пример − Ако желите да додате категорије, следи следећа слика појављује се.



На овој слици, као што можете видети, можете додати своју категорију у ‘Title’ овај део. испитати било коју од потребних кутија. Ако не желите да додате ништа, па реците‘Remove’. Исти иде и за друге виџете.

Secondary Widget − где морате кликнути на ‘Add a widget’ да бисте добили бочну траку са листом различитих видгета. Кликните на било који и додаје се на листу видгета.



Ако желите да додате још видгета, кликните на ‘Add a widget’ again and you can add as many widgets as you want.



Static Front − изабрати најновије постове или статичку насловну страну за ваш сајт.



Предходни Следећи

Изглед веб сајта - Управљање виџетима (Widget Management)


In this chapter, we will study about Widget Management. Widgets are small blocks that perform specific functions. These give design and structure control to the WordPress theme. Some specific features of a widget are −

Корак (1) − Click on Appearance → Widgets.



Корак (2) − The following screen showing available widgets appear.



The following functions appear on the page −




Корак (3) − Drag and drop in the Sidebar Main. Any widget you add here, shows up on your site.



Предходни Следећи

Appearance - Позадина (Background)


Пошто све има наличије и оно што је иза тога , тако и у ворд пресу можете да за то што је иза нечег поставите : слику, обојите га неком бојом или подесите провидност тога што је иза оног што је испред њега (opacity). У сваком случају то није не решиво.

Корак (1) − Када кликнемо на Appearance → Background у менију админситратора добијамо следећу слику.



Корак (2) − Чиме омогућавамо да се за позадину изабере нека прилагодна слика Background Image Као што овај део то и приказује.



Корак (3) − Али, ако није већ постављена слика за позадину као у приказу изнад, довољно је кликнути на дугме Select Image.чиме се отвара овај приказ ниже.



пружајући нам две могућности избора, тачније да слику можемо да преузмемо са рачунара или са сајта где је и инсталисан ворд прес.

Корак (4) − Када слику поставаљамо са нашег рачунара Прво кликнемо на дугме Upload Files − па онда је потребно кликнути на приказано дугме на слициChoose Image како би смо обавили захтевану радњу. НАкон чега кликнемо на ово дугме доле десно изабери слику.



Корак(5) −У другом случају да слику постављамо са сајта где је инсталисан ВП онда кликмено на Media Library − након чега се приказује садржај фолдера са медијским садржајем на сајту где је инсталисан Ворд прес где кликом на понуђен избор кликом одабиремо одговарајуће.



Након избора у нашем случају слике са десне стране приказује се и као што видите неколико могућности понуде за обраду те изабране слике. и где ако кликнемо на дугме Едит имиџ (Edit Image) −



Корак (6)Промена боје позадине −Кликом на Colors → Background Color вршимо промену боје позадине странице. Background Opacity не користи се за све теме. Прилагођавање теме није исто за сваку тему коју користимо. Она се мења од теме до теме.



Предходни Следећи

Напредно - Пренос на нови хост (Host Transfer)


После сваког завршеног посла потребно је и то и поставити на неки сервер где ће тај рад бити доступан путем Интернета свима, што је и уједно циљ. Постпак је следећи:
1. Повезивање са циљним сервером где треба да се изврши постављање урађеног ( пријава и рзв.логовање)
2. Приступити phpMyAdmin због MySQL-а, да би смо направили празну базу података
3. Импортовати нашу базу података у ову на серверу.
Овај поступак подразумева клик на дугме инпорт и
да изабором фаила са нашег рачунара.
Тај фаил са нашег рачунара добијамо ако на њему отворимо phpMyAdmin на локл хосту и тамо изабирамо у менију прво кликом нашу базу података , па онда када се она покаже,



кликнемо на дугме ехпорт, Након чега се појављује ово



када кликнемо на искачући прозо кликнемо на дугмеок и база података се експортује обично у фолдер за донлоуд



, осим ако нисте у свом бровзеру другачије одредили На серверу у phpMyAdmin-у кликнете на назив базе коју сте направили за апликацију Нскон тога кликнете на дугме у гормњем менију Inport,



Након тога се појављује искачући прозор

након тога одлазите на тај фолдер отврате га и ту проналзите фаил са проширењем .sql тај фаил је оно што треба поставити на сервер у базу података
Након чега можете проверити да ли је све уреду отварањем постављене базе на серверу.
4. поребно је после копирања фолдера са рачунар на сервер унети измене у wp-config.php

  
         <php
/**
 * The base configuration for WordPress
 *
 * The wp-config.php creation script uses this file during the
 * installation. You don't have to use the web site, you can
 * copy this file to "wp-config.php" and fill in the values.
 *
 * This file contains the following configurations:
 *
 * * MySQL settings
 * * Secret keys
 * * Database table prefix
 * * ABSPATH
 *
 * @link https://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php
 *
 * @package WordPress
 */

// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define('DB_NAME', 'wordpress');

/** MySQL database username */
define('DB_USER', 'root');

/** MySQL database password */
define('DB_PASSWORD', '');

/** MySQL hostname */
define('DB_HOST', 'localhost');

/** Database Charset to use in creating database tables. */
define('DB_CHARSET', 'utf8mb4');

/** The Database Collate type. Don't change this if in doubt. */
define('DB_COLLATE', ''); >
         

Као што и вдите у коду фаила је оно што омогућава да ворд прес ради на вашем рачунару. Значи да су у овом случају потребне измене због приступа на базу података на серверу.
Али оно што је још потребно је прекопирати најбоље цео фолдер њорд преса у основни (root) фолрдер на серверу, јер тиме сте сигурни потпуно у свој рад. Тим начином су прекопирани и остали фаиловим које сте употебљавали у изради ворд прес сајта (Виџети и остали додаци).
Оно што још остаје у циљу провере је пријава на сервер где сте поставил иворд пресс.



Предходни Следећи

Напредно - Надоградња верзије (Version Update)


Пошто програмери врло малао спавају и доста реде, са циљем да поправе своје дело како би оно радило боље, сигурније, једноставније доносећи корисницима многа олакшања повремено је потребно те промене и додати својој верзији ворд преса, што се чини из admin панела. На овај начин додајемо најновије верзије ворд преса.

Корак (1) − Кликом на Please Update Now којим ћемо добити приказ доле.



Како се види да постоји нова верзија? КАда се улогујете као администратор онда можете видети обавештења у Ворд Прес админ панелу када постоји новија верзија која је доступна за ВордПресс. Пре ажурирања, саветујем се да направите ВордПресс резервну копију свог дела. Друго проверите да ли доаци које сте имали у вашем делу да ли ће радити са том новом верзијом ил ии њих морате да надоградите. Тако да је опет савет опрезно са тиме и пре тога све проверите, пре него што кренте са тиме.

Корак (2) − Након што кликнете на линк за ажурирање, следи сљедеће страница се приказује слику испод. Кликните на Update Now дугме.



Корак (3) − Ако вам се догоди да се приказује следећа порука током надоградње ВордПрес-а.



Напомена : − Док ажурирате верзију, ако добијете грешку као

Fatal error: Maximum execution time of 30 seconds exceeded in C:\your wordpress folder\wp-includes\class-http.php on line 1597

онда преузмите следећи корак −

Сада је ваш WordPress потпуно надограђен.


Предходни Следећи

Надоградња - Заштита од непожељних ствари (Spam Protection)


Као свуде има злонамерних малих љиди, а мало има Човека. Те је потребно неко обезбеђење Код ворд преса у ову сврху потребно је инталисати додатни пакет којим штитиом наше дело од тако званог spam. Ако сте сигурни да је ваш WordPress script најновијом серзијом, можете онда и преинсталирати Анти спам - Akismet.

Можете активирати Akismet, за које треба имати WordPress API key. Зато је потребна регистрација на званичном ВордПресс сајту. Кључ ће бити послан на вашу емаил.

Да би сте покренули Akismet Spam Protection додатак на вашем сајту или блогу

Корак (1) − Пређите у ваш WordPress административни налог → Plugins → Installed. КАо што видите у приказу доле.



Корак (2) − Кликните на дугме Activate .



Корак (3) − Пошто је Akismet доатак активан , кликните на дугме Activate your Akismet account као што је приказано доле.



Корак (4) − Кликните на Get your API key као што се види на следећем екрану да бисте добили нови кључ или унесите ручно, ако већ имате АПИ кључ.



Корак (5) − Али, ако некате API key онда, кликните на таб GET AN AKISMET API KEY да бисте наставили даље.



Корак (6) − Попуните обавезна поља и кликните на Sign up као што је приказано на следећем екрану.



Корак (7) − Када комплетирате све са signup process. Добијате API key путем вашег e-mail-а Онда уносите ручно тај API key и кликните на Use this key дугме, у приказу испод.



Корак(8) − Ако сте све унели како треба API key, доћиће до провере и резултат тога добићете емаил. Приказ доле.



Корак (9) − Тако ће сада ће ваш блог бити заштићен од нежељене поште Акисмет. Моћи ћете да проверите коментаре на свом блогу за нежељену пошту, као и ручно означите коментаре као нежељене поруке из блога admin area → Comments.



Можете пратити колико је спам(spam) постова заустављено. Акисмет и можете осигурати своје постове, блогове, коментаре, итд. Надаље, можете обезбедити вашу веб-локацију од спамера, који могу нашкодити вашем сајту.


Предходни Следећи

Напредно - Израда резрвне копије и њен повратак (Backup & Restore)


Превентиве никада на претек, увек је потребно направити резервну копију и сачувати је на неком сигурном месту разлога је доста за ово. Код ворд преса Backup & Restore односи се на фаилове и базу података. −

Израда резрвне копије и њен повратак

Израда резрвне копије
Поступак је исти као и онај пре којим смо у прдходном поступку полали податке на сервер, само што сада то чинимо обрнуто. Преузимамо податке са сервера на наш рачунар. Где те подaтаке чувамо.
Повратак резрвне копије
Док њихов повратак на сервер је исто као када мо слали са рачунара на сервер податке.
Након повратка податак на сервер добијамо следећу постпуку о успешности посла.



Предходни Следећи

Надоградња - Оптимализација (Optimization)


Оптимализацијом постижемо јендоставни рад кода WordPress сајта, при чему се остварује и бржи рад, одзив свега што чини сваки , па и ворд прес веб сајт. То се може сматрати предузимањем следећих корака:


Предходни Следећи

Надоградња - Ресетовање сифре приступа (Reset Password)


Догађа се да се заборави много тога у животу, па се догађа дасе подаци приступа нааналог на сајту забораве или изгубе. У овом делу на крају овог туторијал аобарадићу и ту појединост −

Корисник

Изгубљена шифра приступа налогу

Администратор у делу корисник може да вам помогне да повратите изгубљен приетуп вашем налогу На следећи начин:

Корак (1) − тако што ће изабрати: Users → All Users у контролној плочи.



Корак (2) − После кликна на All Users добијате листу корисника на вашем сајту. Где се кликом на едит у скривеном менију добијамо могућност да вршимо промене података приступа. И по завршетку кликнемо на дугме које видите заокружено на слици.



Где можћемо поле клика и да променим шифру , приказ доле.



Сада можемо ресетовати шифру у делу Lost your password

Корак (3) − Оно што је потребно приликом уноса нове шифре да она буде дугачка 7 знакова. После ове промене кликните на дугме како би унете промен се прихватиле Update Profile.

Корак (3.1) − Када покушате да се пријавите у свој ВордПресс админ панел, заборавите лозинку и морате је ресеторати, добићете сљедећу поруку на страници.



Корак (3.2) − Кликните на Lost your password? појављује се следећа страница. Ажурирајте е-пошту и реците Get New Password.



Корак (3.3) − Након што кликнете, добијате поруку у којој пише: а Веза је послата на адресу е-поште коју сте навели.

Корак (3.4) − Идите на е-маил и отворите (Wordpress Site) Password Reset маил и кликните на линк који се доставља.

SКорак (3.5) − Унесите нову лозинку, потврдите поново ако је потребно и затим кликните на Reset Password.


Предходни Следећи

Funkcije u WP


Objasnjenje u vezi funkcija следи у наставку кроз неки дан где ћу преставити на сличан начин неке од функција ворд преса заједно са њиховим деловањем и пример израде теме употебом тих функција, До тада све најбоље.


Предходни